ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Autorem tekstu jest Błażej Walczykiewicz

Zagadnienia związane z kawą

Speciality coffeekawa wysokiej jakości, której smak i aromat został oceniony przez profesjonalnych kiperów powyżej 80 punktów w skali od 1 do 100. Określenie to dotyczy tylko gatunku Coffea Arabica. Kawa ta wyróżnia się zdecydowanie bardziej złożonym i pełnym smakiem i aromatem niż tradycyjnie znane kawy.

Gatunki kawowca – wyróżnia się dwa najważniejsze gatunki krzewów kawowca, których owoce i ziarna są przeznaczone do spożycia: coffea arabica popularnie nazywana arabiką i coffea canephora popularnie nazywana robusta.

Alternatywne metody parzenia kawy – to wszystkie metody parzenia kawy, które nie wymagają użycia ekspresu ciśnieniowego. Często znane od dziesiątków lat sposoby przygotowania kawy. Najczęściej stosowane są proste metody grawitacyjne/ przelewowe gdzie kawa przesączana jest przez filtr papierowy umieszczony w filtrze ceramicznym lub szklanym (tzw. dripper). Inne znane urządzenia to kawiarka (nazywana ekspresem mocca), french press czy opatentowany w 2006 roku aeropress.

Terrior kawy – określenie pochodzi od francuskiego słowa terre – ziemia. Zaczerpnięte z nomenklatury sommelierskiej. Określenie to odnosi się do charakterystycznych cech kawy pochodzącej z konkretnego regionu świata lub kraju. Oddaje charakterystykę smaku typową dla klimatu, gleby i uwarunkowań konkretnej szerokości geograficznej, na której uprawiana jest dana odmiana kawy.

Body/cielistość kawy – to fizyczne odczucie w ustach i na języku towarzyszące piciu kawy. Związane jest z „oleistością” naparu, którą najlepiej można wyczuć pozostawiając kawę na języku i pocierając nim o górne podniebienie. Innymi słowy jest to konsystencja naparu kawy.

Kawa: co warto wiedzieć? Definicje i terminy: speciality coffee, gatunki kawowca, body, smak kawy, świeżość kawy, mielenie kawy
Kawa: co warto wiedzieć? Definicje i terminy: speciality coffee, gatunki kawowca, body, smak kawy, świeżość kawy, mielenie kawy

Smak kawy – to kombinacja smaków i aromatów kawy, którą w języku angielskim przyjęło się określać jednym słowem – Flavour. Termin ten obejmuje całościową ocenę kawy na podstawie tzw. „koła smaków” stworzonego przez SCAA (ang. Specialty Coffee Asotiation of America). Wyróżniamy 4 podstawowe smaki jakie jesteśmy w stanie rozróżnić: słodki, kwaśny, słony i gorzki. Ich intensywność w połączeniu z aromatem, cielistością i posmakiem daje nam pełen opis odczuć towarzyszących w trakcie picia kawy czy innych trunków takich jak herbata, wino, piwo czy whisky. Kawa ma ponad 800 różnych aromatów.

Bezpośredni handel kawą (ang. direct trade) – termin, którym właściciel palarni kawy lub roast-master określa system zakupu ziarna. Kawa surowa kupowana jest bezpośrednio z farmy gdzie się ją uprawia. Pozwala to na pominięcie wielu firma pośredniczących i brokerów. Sprawia to, że farmer jako producent otrzymuje godziwe wynagrodzenie za swoja prace, dzięki której uzyskuje kawę wysokiej jakości. Dla palarni podstawową korzyścią wynikającą z takiego systemu zakupu kawy jest bardzo dobra znajomość źródła jej pochodzenia, a co za tym idzie doskonała kontrola jakości w kontakcie z jej „producentem”.

Świeżość kawy – świeżość można rozumieć w tym przypadku dwojako. Świeżość kawy surowej, nieuprażonej oraz świeżość kawy zakupionej już po jej uprażeniu w palarni kawy. W pierwszym przypadku najlepsza i świeża kawa to taka, która została dostarczona do palarni po maksimum roku od jej zbioru. W drugim przypadku świeża kawa to taka, którą możemy zaparzyć i spożyć w domu maksymalnie 3 miesiące po jej wypaleniu w palarni. Dlatego tak istotna jest znajomość daty wypalenia ziaren.

Mielenie kawy – kawę należy mielić tuż przed zaparzeniem tylko w takiej ilości jaką na dany moment potrzebujemy. Dzięki temu mamy pewność, że nie jest ona zwietrzała, a co za tym idzie pozbawiona pełni smaku i aromatu. Kawę mielimy grubo, średnio lub drobno w zależności od metody parzenia.

Przechowywanie kawy – świeżo uprażona kawa ziarnista po jej otwarciu, bez zabezpieczenia wietrzeje w kilku dni. Zmielona kawa w ciągu jednej do dwóch godzin. Przechowuj kawę po otwarciu w szczelnie zamkniętym, szklanym naczyniu lub w oryginalnej paczce dokładnie i szczelnie zamkniętą klipsem lub taśmą.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Do czego służy żeliwny czajnik?

Obecnie dostępne na rynku żeliwne czajniki nadają się nie tylko do grzania wody, ale także[...]

Parzenie i właściwości herbata Milk Oolong, mleczny oolong legenda. Jak powstaje milky oolong?

Jak aromatyzuje się herbatę mlekiem? Najpowszechniejsza metoda polega na przetrzymaniu liści herbacianych nad parą gotującego[...]

Prawdziwa herbata gruzińska. Herbata w Gruzji

W Gruzji produkowało się i nadal produkuje się głównie herbatę czarną. Od lat 80 metodą[...]

1 Comments

Przepis na Szerbet, tradycyjny turecki przysmak

Czym jest szerbet? Najprościej można go opisać jako podawany na zimno owocowo-kwiatowo-korzenny napój pochodzący z[...]

Jaką herbatę piją Polacy? Rynek herbaty w Polsce. Wyniki badania

Respondenci ankiety to przeważnie osoby młode, w większości posiadające jakąś wiedzę na temat herbaty, którą[...]

CBSe Cafe, Hierbas Serranas, Silueta: Test Yerba Mate, Opinie

Przetestowaliśmy Yerba Mate marki CBSe: Yerba Mate Kawową, Hierbas Serranas z ziołami oraz Silueta, która[...]

Wpływ herbaty na zdrowie i urodę

Jak pozytywnie herbata może wpływać na nasze zdrowie i urodę? Jak zrobić naturalne maseczki do[...]

Herbata w Indonezji

Indonezja to jeden z największych na świecie producentów herbaty i kawy. Swoje plantacje mają tu[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.