ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Najnowsze badania dotyczące herbaty

1. W Wielkiej Brytanii przeprowadzone na szczurach badania dowiodły, że częste picie zielonej herbaty może zmniejszyć poziom testosteronu wykrywanego w czasie badań nawet o 30%. Co za tym idzie picie zielonej herbaty ogranicza wykrywalność środków dopingujących u sportowców. Wieść niesie, że wielu sportowców już teraz zwiększyła ilość zielonej herbaty w swojej diecie.

2. Herbata powoduje przyrost komórek mózgowych, co dotąd uważano za niemożliwe. Powszechnie twierdzono, że komórki mózgowe, które straciliśmy na przykład w skutek nadmiernego picia alkoholu już nigdy się nie zregenerują. Okazuje się, że wydobyta z herbaty substancja EGCG powoduje powstawanie komórek podobnych do komórek macierzystych przekształcających się następnie w nowe komórki mózgowe. Badania, tym razem przeprowadzone na myszach dowodzą, że pojone tą substancją gryzonie lepiej radzą sobie z labiryntami i innymi zadaniami logicznymi. Poprawie ulega też pamięć i orientacja w przestrzeni.

3. Naukowcy angielscy odkryli, że tanie herbaty marketowe mogą zawierać niebezpieczną dla zdrowia ilość fluoru. Fluor jest zdrowy dla zębów i kości, ale w niewielkich ilościach. Najtańsze herbaty produkowane na zlecenie marketów (również w Polsce) pochodzą z dolnych partii krzewów herbacianych i niejednokrotnie z bardzo późnych zbiorów. Liście takie zawierają już bardzo duże ilości fluoru, które roślina czerpie z ziemi. Badania wykazały, że bezpieczna dla człowieka dawka fluoru (4 mg) w przypadku najtańszych herbat ekspresowych była przekroczona nawet o 2 mg. Badania jednocześnie wykazały, że herbata lepszej jakości zawiera korzystne dla zdrowia ilości fluoru.

4. Naukowcy z Japonii przeprowadzili obserwację ponad 83 tys ludzi w ciągu 13 lat. Jednoznacznie stwierdzając, że jeśli wypijamy przynajmniej jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie redukujemy możliwość wystąpienia udaru mózgu o ponad 30%.

5. W ubiegłych latach naukowcy z USA zajęli się bardziej szczegółowo kwestią odchudzających właściwości herbaty. Jak wiadomo spożywanie herbaty ma znaczący wpływ na utratę wagi. Najskuteczniejsza jest tutaj herbata czerwona, ale każda pomaga przy odchudzaniu. Naukowcy badając grupę ponad 6 tys osób dowiedli, że odchudzające właściwości posiada jedynie herbata parzona na ciepło. Wszelkie ice tea nie są skuteczne przy diecie.

6. Przeprowadzono badania mające na celu porównanie zawartości katechin oraz garbników w herbacie oraz preferencji smakowych osób pijących herbatę. Okazuje się, że statystyczny Polak woli herbatę o „cięższym” aromacie, bardziej korzennym i o głębszym, ciemnym kolorze. Bardzo pasuje nam także gorycz w herbacie. Polacy chętniej wybierają herbaty mające więcej garbników. Słabo w naszym rankingu wypadają zaś herbaty z Cejlonu bogatsze w substancje bioaktywne.

7. Naukowcy brytyjscy przeprowadzili badania na grupie młodych ludzi poddając ich zadaniom wywołującym stres. Okazało się, że spożycie czarnej herbaty znacznie zmniejsza poziom hormonów stresu i pozwala szybciej odzyskać równowagę po stresującym dniu.

8. Amerykańscy uczeni przeprowadzając badania na grupie ochotniczek dowiedli, że picie zielonej herbaty zabezpiecza skórę przed promieniowaniem UV w czasie opalania. Grupa kobiet, która piła wystarczającą ilość zielonej herbaty aby dostarczyć sobie 1400 mg katechin na dobę, a następnie poddawana była promieniowaniu słonecznemu, zachowała lepszy stan skóry niż druga grupa kobiet, która w czasie badania zielonej herbaty nie piła.

9. Naukowcy niemieccy dowiedli, że kuracja światłem LED połączona ze specjalnym balsamem z zielonej herbaty pomaga zwalczać zmarszczki na twarzy dziesięciokrotnie skuteczniej niż metody nie stosujące balsamu herbacianego. Naukowcy są przekonani, że może to być świetna alternatywa dla wstrzykiwania botoksu.

10. Badania dowiodły, że herbata w znacznie większym stopniu gasi pragnienie niż woda. Nieporównywalnie lepiej również wypada w zestawieniu z wszelkimi słodzonymi napojami gazowanymi. Wbrew obiegowej opinii herbata nie odwadnia, rzeczywiście przyśpiesza wymianę płynów w organizmie ale w ostatecznym rozrachunku nawadnia.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata zielona Tai Ping Hou Kui – płaska herbata

Herbata zielona Tai Ping Hou Kui jest jendą z bardziej niezwykłych i rzadkich herbat. W[...]

Koła smaku opisujące herbatę

Lista czynników wpływających na smak herbaty jest bardzo długa. W zasadzie, w każdym momencie herbacianego[...]

Herbata na sen. Jak zrobić poduszkę z herbaty, która ułatwia zasypianie?

Poduszkę herbacianą można wykonać zarówno z herbaty świeżej jak i z wysuszonych fusów po zaparzeniu[...]

1 Comments

Herbata w Chinach

Nie bez kozery Chiny najbardziej kojarzą nam się z herbatą. Jeśli wierzyć legendom, herbata ma[...]

Iwan Czaj – rosyjska „herbata” (Wierzbówka kiprzyca)

Iwan czaj to napój przygotowywany z liści wierzbówki kiprzycy. Nie jest to wbrew nazwie herbata,[...]

Herbata mleczny oolong. Milk oolong

Herbata i mleko? Nie wszystkim to odpowiada i jak mogliśmy ostatnio przeczytać, również wpływa na[...]

1 Comments

Herbata pu-erh – jak parzyć?

Pu-Erhy to herbaty nadające się do wielokrotnego parzenia. Poza pierwszą preinfuzją możemy przeprowadzić kilka parzeń[...]

Jak zrobić w domu pomarańczową herbatę. Przepis na herbatę w pomarańczy

Jeśli macie w domu czarną herbatę, która zwietrzała, przeszła innymi zapachami lub po prostu wam[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.